Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... clienti in lichidare-facturi neincasate
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

clienti in lichidare-facturi neincasate

Buna ziua,
Firma la care lucrez are de incasat facturi de la clienti care se alfa in lichidare, reorganizare, mai exact sunt sub incidenta legii 85/2006. In cazul in care nu o sa primim nici o adresa de la ei pentru inscrierea la masa credala, ce putem face noi, din punct de vedere legal, pentru a ne putea recupera contravaloarea facturilor emise catre acestia.
Va multumesc!
nico75 a scris:

Buna ziua,
Firma la care lucrez are de incasat facturi de la clienti care se alfa in lichidare, reorganizare, mai exact sunt sub incidenta legii 85/2006. In cazul in care nu o sa primim nici o adresa de la ei pentru inscrierea la masa credala, ce putem face noi, din punct de vedere legal, pentru a ne putea recupera contravaloarea facturilor emise catre acestia.
Va multumesc!

Buna ziua,

Cel mai sigur este sa nu asteptati nimic.
Urgent, trimiteti, cu confirmare de primire, Notificari si Somatii catre acele societati, prin care le comunicati faptul ca ele figureaza in contabilitatea Dvs. cu debite, care constituie creante certe, lichide si exigibile de la data "X" si deci ii somati sa va faca imediat plata, drept pentru care ii invitati la o intrunire de "conciliere amiabila" la data ... locul... (cel mai bine la un Birou Notar Public, pentru a avea o incheiere autentica), pentru a convenii amiabil data platilor, in caz contrara veti intra cu ei in procedura de "Somatiei de plata".

Cu stima,
Practician in Insolventa Eugen MARCOV
Urgent, trimiteti, cu confirmare de primire, Notificari si Somatii catre acele societati

Nu pot decat sa ii citez "colegului practician in insolventa !!??" prevederile art 36 din legea 85/2006
Art. 36. - De la data deschiderii procedurii se suspendă de drept toate acţiunile judiciare sau măsurile de executare silită pentru realizarea creanţelor asupra debitorului sau bunurilor sale, cu excepţia căilor de atac declanşate de debitor.
Ca urmare daca sa deschis procedura insolventei singura cale de a va mai recupera creanta este de a formula o cerere de admitere a creantei la dosarul cauzei chiar daca administratorul/lichidatorul judiciar nu va notificat in acest sens .

adrian stoica a scris:

Urgent, trimiteti, cu confirmare de primire, Notificari si Somatii catre acele societati

Nu pot decat sa ii citez "colegului practician in insolventa !!??" prevederile art 36 din legea 85/2006
Art. 36. - De la data deschiderii procedurii se suspendă de drept toate acţiunile judiciare sau măsurile de executare silită pentru realizarea creanţelor asupra debitorului sau bunurilor sale, cu excepţia căilor de atac declanşate de debitor.
Ca urmare daca sa deschis procedura insolventei singura cale de a va mai recupera creanta este de a formula o cerere de admitere a creantei la dosarul cauzei chiar daca administratorul/lichidatorul judiciar nu va notificat in acest sens .

Buna ziua, Dle. @adrian stoica.
Articolul 36 citat de Dvs. este de notorietate.
Ceea ce afirm eu este o cale de a atrage atentia Administratorului / Lichidatorului SC in speta asupra existentei creantelor netrecute la masa credala din culpa A / L care, in cursul perioadei de observatie si/sau in procedura de lichidare, nu a cercetat complet contabilitatea firmei pentru a intocmi "tabelul provizoriu al creantelor".

Cu stima,
Cabinet Individual Practician in Insolventa
Număr matricol UNIPIR: 255 / 1B 0575 din 27.11.1997