Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... OUG vs. lege
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

OUG vs. lege

O lege promulgata de Presedintele Romaniei este publicata in Monitorul Oficial la o anumita data, aceasta lege intra sub incidenta unei OUG emisa intre data publicarii legii si data intrarii ei in vigoare? (pe scurt ... in termenul de 3 zile de la publicare pana la intrarea in vigoare a unei legi , o OUG emisa in acel interval de 3 zile are efect asupra legii respective?)
Va multumesc!
Nu cred ca ati formulat prea bine intrebarea.

Ideea cu ordonantele este ca acestea isi produc efecte intre data la care au intrat in vigoare si pana la intrarea in vigoare a legii de modificare/respingere a ordonantei.