Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concurs pentru ocuparea postului de manager al unei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concurs pentru ocuparea postului de manager al unei Case de Cultura

Buna seara ! Vreau sa particip la un concurs pentru ocuparea unui post de manager al unei Case de Cultura . Am absolvit Facultatea de Educatie Fizica si Sport Spiru Haret 3 ani si un curs de Manager. Va rog sa-mi spuneti daca intrunesc conditiile participarii la concurs.Am auzit ca nu as putea din cauza ca am studii de scurta durata. Va multumesc !
Managementul instituţiilor publice de cultură poate fi încredinţat unei persoane fizice care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) are cetăţenia română sau a unuia dintre statele membre ale Uniunii Europene;
b) are capacitate deplină de exerciţiu;
c) întruneşte condiţiile de studii universitare de licenţă absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalentă în domeniul de activitate al instituţiei;
d) întruneşte condiţiile de pregătire sau experienţă în management;
e) întruneşte alte condiţii solicitate de autoritate;
(art.3 din OUG 189/2008)

Art. 3^1 din OUG 189/2008
În situaţia în care pentru concursul de proiecte de management nu s-au înscris persoane care să îndeplinească cumulativ condiţiile prevăzute la art. 3, prin derogare de la prevederile art. 3 lit. c), autoritatea poate relua organizarea concursului, având posibilitatea modificării domeniului şi, după caz, a nivelului studiilor solicitate.

"În acest context, orice persoană care a absolvit, cu diplomă de licenţă, trei ani ai unei facultăţi de teatru, după sistemul de învăţământ Bologna, poate da concurs pentru a obţine un post de manager al unei instituţii teatrale. În schimb, o persoană care a absolvit oricare altă facultate de profil umanist, şi care, ulterior, a obţinut un masterat sau un doctorat în domeniul de specialitate, nu se poate înscrie la concurs."
[ link extern ]
Va multumesc!