Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la mostenire dupa decesul sotului (casnicie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la mostenire dupa decesul sotului (casnicie fara copii)

Buna ziua,
As dori sa va intreb daca am dreptul la apartamentul sotului meu el fiind decedat(noi fiind casatoriti de 15 ani) si neavand urmasi de drept(copii) ci numai 3 nepoti,Doi din partea mea(sotia) si unul din partea lui (sotul decedat).
Sotul meu are un contract de vanzare-cumparare facut de catre parintii lui (ambii decedati)a unui apartament de 80 mp.Mentionez ca in contractul de vanzare - cumparare apare doar numele sotului.Este facut contractul inainte de casatoria noastra.
Si as dori sa stiu daca eu voi fi mostenitoarea de drept( in totalitate) asupra acestui apartament in urma decesului sotului meu sau au dreptul si cei 3 nepotei???
Va multumesc anticipat
De ce l-ar mosteni nepotii dvs pe sotul dvs daca nu sunt rude ? nepotii dvs va mostenesc pe dvs, cand va veni vremea.
Nepotul din partea lui , al cui e ? fiul fratelui? Impartiti cu acesta pe jumatate.
Pacat ca sotul nu v-a lasat ap prin testament, asa l-ar fi indepartat pe nepot de la mosteire.

gi-jane2, moderator
Multumesc de raspuns,
Noi avem acest testament facut intre noi doi si viceversa.
Nepotul este fiul fratelui lui(unicul).
Deci el nu mai are nici un drept legal asupra apartamentului si nici nu poate sa mai conteste acest testament?
Intrucat nepotul de frate nu este mostenitor rezervatar , prin testament poate fi inlaturat de la mostenirea legala.
Dacă aveți testament lăsat de defunct, atunci sunteți unica moștenitoare a soțului dvs. în baza testamentului. Și, prin urmare, aveți dreptul la intregul ap. proprietatea defunctului.

Nepotul de frate al defunctului nu este moștenitor rezervatar. El este înlăturat de la moștenire prin testamentul soțului dvs. (la fel și tatăl său, dacă o mai fi viu, căci n-am înțeles exact)

Alți „nepoți” nu ne interesează, dacă nu sunt rude ale celui decedat.
Ceilalți doi sunt nepoții dvs. Sunt rude doar cu dvs. Le-o fi zis soțul dvs. „nepoți” pe vremea când trăia, dar nu-i erau nepoți/rude, ci afini. (soții nu sunt rude, iar rudele unui soț nu sunt rude cu celălalt soț sau cu rudele celuilalt soț).
Cei doi nepoți ai dvs. vor avea drept de moștenire la decesul dvs. Dacă nu îi veți înlătura prin vreun testament. Puteți lăsa testament cui doriți.
romascanu, moderator