Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare imobil - bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare imobil - bon fiscal

Buna ziua!

Sunt PJ cu activitate principala servicii de frumusetare. Am construit un imobil si vreau sa inchei antecontracte cu PF in baza carora sa incasez avans, o a doua transa sa o incasez la semnarea contractului, iar ultima transa prin credit sau la termen. In acest caz este obligatorie casa de marcat? Ma pot incadra la exceptile OUG 28/1999: vanzarile de bunuri si prestarile de servicii "care nu se incaseaza integral cu numerar..." sau "nu se incaseaza integral in momentul livrarii"? Pot emite chitanta sau determin clientii sa faca plata prin banca?
Problema dvs nu este atat de simpla.
In primul rand trebuie sa aveti codurile caen specifice constructiei de bunuri imobile , vanzarii acestor bunuri si efectuarii de tranzactii imobiliare!
In al doilea rand va trebuie obligatoriu casa de marcat fiscala dar asta nu are legatura cu vanzarea bunurilor imobile!
In al treilea rand puteti emite chitanta iar plata se face oricum prin banca la sume mai mari de 5000 de RON! Oricum antecontractele se fac numai notarial in cazul in care le vindeti si cota parte indiviza din terenul pe care ati construit!
Si nu in ultimul rand nu uitati de rapoartele de evaluare necesare la notariat pentru fiecare apartament in parte! Vi le va cere notarul pentru justificarea pretului de vanzare! Pentru asta apelati la un expert evaluator ANEVAR!
Daca am scapat ceva colegii mei ma vor completa cu certitudine!B-)
:) pp ca pentru principalul domeniu de activitate detineti casa de marcat?,,,
iar in ceea ce priveste vanzarea apartamentelor sau imobilelor in general , nu exista incasare cu BF , asta inseamna ca va incadrati in exceptiile OG28....
:luck:
MIHAI GRIGORE a scris:

Problema dvs nu este atat de simpla.
In primul rand trebuie sa aveti codurile caen specifice constructiei de bunuri imobile , vanzarii acestor bunuri si efectuarii de tranzactii imobiliare!
In al doilea rand va trebuie obligatoriu casa de marcat fiscala dar asta nu are legatura cu vanzarea bunurilor imobile!
In al treilea rand puteti emite chitanta iar plata se face oricum prin banca la sume mai mari de 5000 de RON! Oricum antecontractele se fac numai notarial in cazul in care le vindeti si cota parte indiviza din terenul pe care ati construit!
Si nu in ultimul rand nu uitati de rapoartele de evaluare necesare la notariat pentru fiecare apartament in parte! Vi le va cere notarul pentru justificarea pretului de vanzare! Pentru asta apelati la un expert evaluator ANEVAR!
Daca am scapat ceva colegii mei ma vor completa cu certitudine!B-)

Buna ziua,

Colegul Mihai Grigore este in eroare.

Daca sunteti PJ cu obiect de activitate „servicii de înfrumusetare” inseamna ca ati realizat investitia pentru edificarea cladirii in speţă doar pentru îndeplinirea obiectului de activitate al PJ, respectiv pentru sediu social si saloane, laboratoare, sali, etc pentru „servicii de înfrumusetare”.

Daca, eventual, vreti sa vindeti si/sau sa inchiriati o parte din spatii (nu toate) si/sau din teren, atunci trebuie completat obiectul de activitate al firmei, astfel ca acesta sa va permita operatii de „tip tranzactii imobiliare”. Altfel poate fi evaziune fiscala.
Codurile CAEN 2009 pentru „tranzactii imobiliare” sunt clare:

Cod CAEN 681 Cumpararea si vanzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6810 Cumpararea si vanzarea de bunuri imobiliare proprii

Cod CAEN - 682 Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate
- 6820 Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate

Vanzarea de bunuri imobile se face pe baza de Contract de vanzare-cumparare bunuri imobile iar plata pretului tranzactiei se face NUMAI cu factura (eventual fiscala) si chitanta (si/sau ordin de plata).

Antecontractele de vanzare-cumparare nu au nici o legătura cu vanzarea sau nu a unei cote-părţi din teren (in general ele nu sunt obligatorii, le incheiati doar eventual, daca vreti sa va asigurati de efectuarea tranzactiei si sa nu pierdeti clientul si/sau daca vreti sa incasati un avans asupra pretului).

Expertiza evaluatorie tip ANEVAR nu este obligatorie.
Nu trebuie sa va justificati pretul.
Oricum Notarii Publici au anumite grile de preţuri care indica valoarea minima de taxare si de impozitare pe care o iau BNP in considerare.

Cu stima,
Expert judiciar, Eugen MARCOV
Punctele de lucru unde se desfasoara activitatea principale sunt dotate cu casa de marcat.
Inainte de a incepe constructia am autorizat ca si activitate secundara partea de constructii si vanzare imobile, sunt prea multe coduri CAEN ca sa le insir aici, dar se regasesc si cele specificate de dvs.
Firma de contabilitate mi-a recomandat casa de marcat sau plata prin banca pentru ca vanzarea de imobile face parte din obiectul de activitate al firmei si nu are caracter izolat, ca in cazul unei masini detinute in patrimoniu si vanduta ulterior. Pentru sume mari, plata se va face de client cu foaie de varsamant in contul nostru sau virament, dar pentru un avans initial de 2.000 ron, as dori sa emit chitanta si vreau sa stiu daca e corect.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Daca luam definitia marfurilor cu amanuntul (OG 99) se poate include si bunul imobil in aceasta categorie.Deci ar trebui sa emiteti bon fiscal dupa OUG 28.Eu una nu as vedea o greseala in emiterea chitantei, tinand cont ca vindeti cu plata ulterioara.