Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Depunere declaratie 010
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Depunere declaratie 010

buna ziua,
trebuie sa depun declaratia 010 pentru ca firma se incadreaza acum ca platitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor. am incercat azi sa depun declaratia 010 si mi s-a spus ca avand cifra de afaceri sub 100.000 eur trebuie sa trec si la plata TVA trimestrial (pana acum plateam lunar) si deci am intarziat, termenul fiind 16.01.2017. nu conteaza faptul ca ultimul import intracomunitar a fost facut in noiembrie 2015, adica nu se tine seama de importurile intracomunitare pe ultimii doi ani? multumesc anticipat.
Este cum spuneti daca in 2016 ati fi trecut de la trim la lunar din acest motiv al achiz intracom de bunuri si ati fi pastrat lunar 2016+2017.

CF:
ART. 322 - Perioada fiscală

(7) Prin excepție de la prevederile alin. (2) - (6), pentru persoana impozabilă care utilizează trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală și care efectuează o achiziție intracomunitară de bunuri taxabilă în România, perioada fiscală devine luna calendaristică începând cu:

a) prima lună a unui trimestru calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare de bunuri intervine în această primă lună a respectivului trimestru;

b) a treia lună a trimestrului calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare de bunuri intervine în a doua lună a respectivului trimestru. Primele două luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioadă fiscală distinctă, pentru care persoana impozabilă va avea obligația depunerii unui decont de taxă conform art. 323 alin. (1);

c) prima lună a trimestrului calendaristic următor, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare de bunuri intervine în a treia lună a unui trimestru calendaristic.

(8) Persoana impozabilă care potrivit alin. (7) este obligată să își schimbe perioada fiscală trebuie să depună o declarație de mențiuni la organul fiscal competent, în termen de maximum 5 zile lucrătoare de la finele lunii în care intervine exigibilitatea achiziției intracomunitare care generează această obligație, și va utiliza ca perioadă fiscală luna calendaristică pentru anul curent și pentru anul următor. Dacă în cursul anului următor nu efectuează nicio achiziție intracomunitară de bunuri, persoana respectivă va reveni conform alin. (1) la trimestrul calendaristic drept perioadă fiscală. în acest sens va trebui să depună declarația de mențiuni prevăzută la alin. (6).

Trebuia sa depuneti 094 pana la 25.01.2017.
Ioan Petru Butariu, Contabil