Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... comunicare preaviz concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

comunicare preaviz concediere

Buna ziua. Firma noastra desffinteaza 2 posturi.
Primul preaviz se acorda in perioada 16.02.2017 - 15.03.2017, iar salariatul semneaza de primire azi 15.02.2017.
Al doilea preaviz se acorda tot in perioada 16.02.2017 - 15.03.2017, dar salariatul refuza sa semneze de primire. De aceea, i se trimite preavizul prin Posta cu confirmare de primire si din ce stiu isi produce efectele incepand cu a 2a zi de la data comunicarii. Cum ar trebui sa scriem in preaviz, ca sa nu fie probleme, deoarece termenul se decaleaza si nu stim data la care va primi prin Posta preavizul?
Va multumesc!
II mentionati ca preavizul incepe sa curga de la data primirii instiintarii .