Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... INTRAREA IN LEGALITATE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

INTRAREA IN LEGALITATE

Buna ziua,
Sunt proprietarul unui teren si locuinta in sectorul 5 al capitalei dobandite prin contract vanzare cumparare, locuinta finalizata in anul 2008. Am toate utilitatile pe numele meu, platesc taxe si impozite si la teren care este intabulat si la locuinta care nu este recunoscuta teoretic.
Spuneti-mi va rog cum pot intra in legalitate, vreau sa intabulez si casa.
Multumesc anticipat!!
art. 37 din legea 7/1996 spune ca: "(1) Dreptul de proprietate asupra construcţiilor se înscrie în cartea funciară în baza unui certificat de atestare eliberat de autoritatea locală emitentă a autorizaţiei de construire, care să confirme că edificarea construcţiilor s-a efectuat conform autorizaţiei de construire şi că există proces-verbal de recepţie la terminarea lucrărilor, precum şi a celorlalte dispoziţii legale în materie şi a unei documentaţii cadastrale."
Asta se aplica in cazul in care autorizatia de construire si procesul verbal de receptie exista; daca nu exista - casa s-a ridicat fara autorizatie - ar trebui scoasa o autorizatie de intrare in legalitate.
Daca c-tia respecta cerintele in materie de urbanism (inaltime, retrageri, POT, CUT) - si asta nu puteti sti decat dupa obtinerea unui CU, se face o expertiza tehnica in materie si se poate obtine certificatul de atestare in baza acestuia. Apoi, intabulare. Discutati la primarie aspectul in cauza. Legal nu va mai poate amenda intrucat au trecut mai mult de 3 ani de la edificare (care trebuie demonstrata), in cazul in care primaria se "schimba la fata".
Păi de ce nu e recunoscută și locuința?
Nu ati cumparat si casa in 2008?