avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Permis de conducere suspendat/contestat-solutie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Permis de conducere suspendat/contestat-solutie

Buna ziua,

Anul trecut in luna aprilie mi s-a retinut permisul pentru o perioada de 30 zile pentru depasire pe linie continua simpla.
Am contestat procesul verbal si abia pe 1 februarie 2017 am primit decizia de respingere a procesului verbal:

Solutia pe scurt: Respinge plângerea formulată de petentul X în contradictoriu cu intimatul INSPECTORATUL DE POLIŢIE JUDEŢEAN x. Menţine ca legal şi temeinic procesul verbal seria PISX nr. X întocmit la data de 20.04.2016 de către intimat. Cu drept de apel ce se depune la Judecătoria X în termen de 30 de zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 01 februarie 2017.
Document: Hotarâre 176/2017 01.02.2017

Vreau sa contest aceasta decizie/sa fac apel.
Vreau sa stiu daca in acest moment eu trebuie sa astept sa-mi vina acasa hotararea judecatoreasca (si pot circula inca regulamentar) sau trebuie sa fac eu vreun demers sa merg la judecatoria unde s-a pronuntat decizia si sa actionez cumva.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters421029 , utilizator 12:44, 22 Februarie 2017
Am inteles acum.
Va multumesc pentru ajutor!


[Mesaj editat - 2.8 din regulament]
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Februarie 2017
Gabriela Pintea, Consilier juridic
pentru a sti cand primiti hotararea, mergeti la arhiva instantei care a judecat cauza si solicitati sa va comunice data la care a ajuns hotararea la IPJ, apoi asteptati sa treaca 30 de zile si mergeti din nou la instanta sa vi se elibereze hotararea. daca azi, 22.02.2017 a ajuns la IPJ, pe 22.03.2017 mergeti la instanta si solicitati hotararea, iar pana la 22.04.2017 aveti termen limita de depunere a apelului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In ce moment se preda permisul de conducere in situatia respingerii plangerii contraventionale? I-Alex I-Alex Buna seara! Am citit prin diverse forumuri si am observat mai multe discutii in acest sens insa nimic clar si concludent: Intrebare 1: In situatia in care ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis 90 zile + 30 zile danutdruta danutdruta Buna ziua, Ma numesc Druta Danut din comuna Umbraresti, judetul Galati. Pe data de 22.09.2017, pe raza localitatii Valenii de Mures am fost oprit de ... (vezi toată discuția)
Hotărâre judecătorească permis Andrei Gabriel10 Andrei Gabriel10 Am pierdut un proces împotriva unui PV de contravenție pentru suspendare permis pe data de 08.02.2023 si au trecut cele 30 de zile in care pot face apel ... (vezi toată discuția)