Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... calatorie cu copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

calatorie cu copil minor

Fiica mea, locuieste si munceste in Republica Turca a Ciprului de nord. Este casatorita si are un copil de 13 luni. In primavara, ar dori sa trimita copilul, impreuna cu bunica, in Romania, pentru o perioada nedeterminata. Copilul,are act de identitate si pasaport, emise de ambasada Romaniei din Nicosia. Exista vreun motiv legal pentru ca aceasta calatorie sa nu fie posibila?
Buna,
Dc copilul are cetatenie romana si pasaport romanesc,nu e nicio problema la intrarea in tara doar cu unul din parinti.Problema e dc se iese din tara cu unul din parinti.Atunci trebuie procura.
Eu am venit din scotia cu fiul
Exista vreun motiv legal pentru ca aceasta calatorie sa nu fie posibila?

Nu . Poate veni cu bunica in tara. Daca se va intoarce bunica cu el, are nevoie de acordul ambilor parinti.