Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Ce documente trebuie să prezinte un vânzător de ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Ce documente trebuie să prezinte un vânzător de teren intravilan?

Bună ziua, aș dori să cumpăr un teren pentru construcția unei case. Vă să-mi spuneți Ce documente trebuie să prezinte vânzătorul terenului? Ce trebuie să verific înaintea semnării contractului de vânzare cumpărare și unde trebuie să mă adresez pentru a verifica? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns, cu respect Alexandru.
Act de proprietate
Cadastru cu toata documentatia cadastrala (planuri, schite, etc.)
Extras de carte funciara pentru informare (in care sa nu fie inscrise sarcini sau servituti de trece pentru furnizori de utilitati energie, apa, gaz)
Certificat de atestare fiscala
Certificat de urbanism in vederea obtinerii autorizatiei de construire. In CU se vor regasi toate avizele si autorizatiile necesare ptr obtinere AC.
cyan, moderator