Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ajutor - recuperare permis dupa suspendare 90 de zile
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ajutor - recuperare permis dupa suspendare 90 de zile

Buna ziua va rog frumos datim si mie o lamurire mia fost suspendat permisul de conducere pe o perioada de 90 de zile fara drept de conducere pentru alcool la volan este obligatoriu sa sustin examenul test de conducere chiar daca nu doresc sal recuperez decat in acest interval de 120 de zile dupa aceste zile 120 pot sal iau sau nu fara examen Multumesc
De ce nu doriti sa sustineti testul 13/15?
am 66 de ani si nu cred ca sant in stare sa mai sustin acest test dar e obligatoriu sau dupa 120 de zile pot sa -mi recuperez carnetul ? multumesc
Nu are importanta varsta, testul este usor si in plus va mai amintiti codul rutier.
Nu sunt schimbari esentiale in ultimii 25 ani, doar prioritatea in sensul giratoriu s-a schimbat.
Testul verifica numai regulile generale de circulatie, prioritate, depasire, oprire, stationare, viteza. Nu contine intrebari cum se obtine permisul, cum se inmatriculeaza masinile sau despre contraventii si sanctiuni.
Intrebarile au 3 raspunsuri dintre care doar unul este corect si dureaza 30 minute. Trebuie sa raqspundeti corect la 13 intrebari din 15.
Daca aveti vechime nu se poate sa nu il luati.
Ideea este sa nu puneti raspunsul din "practica" ci din regulament.
Testul se poate sustine de cate ori se poate in termen de 90 de zile, de 2-3 ori pe saptamana.
Nu il luati din prima va duceti si va inscrieti din nou in aceeasi zi, rezultatele se dau pe loc.
Puteti obtine reducerea la 30 de zile daca indepliniti simultan conditii art. 221 din HG1391.

Art. 221. – (1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la
30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii
:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin 1 an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de
suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea
contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a
conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de
suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă :
a) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data
expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale,
iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit că a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea
la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.

Daca nu sustineti testul 13/15 perioada de suspendare se prelungeste cu 30 de zile si puteti recupera permisul fara sa mai sustineti testul.

Codul rutier si regulamentul de aplicare le gasiti mai jos.
Numai cine nu vrea nu poate!

OUG 195
[ link extern ]

HG1391- regulamentul de aplicare OUG195
[ link extern ]