Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire permis dupa suspendare 90 zile, 2 in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire permis dupa suspendare 90 zile, 2 in decurs de 6 luni.

Buna ziua,

Am permisul suspendat pe 90 zile (si aproape au trecut).
Fiind a doua suspendare in decurs de 6 luni am inteles ca se mai adauga 30 zile (deci 120 zile in total).
Mai pot da acel test 13/15 ca sa reduc pedeapsa de la 120 la 90 zile ? (pot fi reduse cele 30 de zile adaugate peste pedeapsa de 90 ?).
sau daca nu dau testul 13/15 se mai adauga inca 30 zile ? (pentru un total de 120 + 30 zile)

Multumesc mult,
O zi buna!

Ps: Sunt constient ca am gresit si voi astepta cat este nevoie dar legislatia imi este putin neclara.
00Renovatio, utilizator
Articolul 221-HG1391/2006
(1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementara nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
a) perioadă de suspendare a fost majorată, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit că a condus vehiculul în timp ce se află sub influenţa alcoolului;
d) sancţiunea contravenţională complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.

Cum ati avut suspendat dreptul de a conduce in ultimii 2 ani ( 6 luni), este evident ca nu indepliniti conditiile si nu puteti sustine testul 13/15 pentru a reduce perioada de suspendare.
Am citit acest articol si in trecut, multumesc!
si nu am inteles prea bine articolul pentru ca vorbeste de reducerea la 30 zile de la x zile, nu cu 30 de zile ce ma intereseaza pe mine (care se adauga suspendarii pentru ca nu dau testul 13/15).
Deci sa revin la subiect, nu mai pot sustine acel test 'obligatoriu' si perioada totala de suspendare va fi 120 zile ? (pentru ca au fost adaugate deja cele 30 de zile pe care le-as fi putut deduce cu acel test daca indeplineam conditiile).

Multumesc mult si imi cer scuze pentru confuzii.
Nu exista optiune de reducere cu 30 de zile ci la 30 zile.
Nu indepliniti conditia de sustinere a testului din 2 motive, aveti o suspendare in ultimii 2 ani (221/1/d) si perioada de suspendare a fost majorata conform legii (221/2/a).