avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire/sucesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire/sucesiune

Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema legata de o mostenire.
Tatal meu a avut o verisoara de gradul 3 care a decedat (acum aprox 10 luni) intr-un centru pentru batrani si nu avem certificatul de deces. Nu a fost casatorita, nu are copii, nu are alte rude mai apropiate.
In prezent tatal meu a platit impozitul pentru casa si terenul ei, de aseamenea tot el a platit utilitatile la casa.
Ce putem sa facem pentru a putea face sucesiune, pentru a putea intra in posesia bunurilor.
Multumesc
Ultima modificare: Duminică, 19 Februarie 2017
micheline20, utilizator

Alte discuții în legătură

Drept de mostenire de pe urma sorei Diana2000 Diana2000 Buna ziua, Doua surori au drept de mostenire, dupa tatal lor decedat, asupra unui teren extravilan ( sint mentionate pe Titlul de proprietate ca fiind ... (vezi toată discuția)
Certificat de deces marianapohrib marianapohrib Buna ziua. Ma numesc Mariana si am un fiu de 22 de ani student am fost casatorita si am divortat fostul sot a decedat anul trecut. O verisoara a fostului sot a ... (vezi toată discuția)
Vă salut! am nevoie de un sfat! am fost sunat astazi de persoana ... Mario1980 Mario1980 Vă salut! Am nevoie de un sfat! Am fost sunat astazi de persoana care avea grija de o rudă indepartată sa-mi spună ca a decedat, asta in conditiile in care ... (vezi toată discuția)