Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mosternire dividende
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mosternire dividende

Buna ziua. Am primit ieri de la Judecatorie o chemare in Instanta in urma cererii unchiului meu de a deveni mostenitor unic pe niste actiuni ale bunicului. In urma decesului bunicului, mostenitori au ramas tata si unchiul, dar in urma decesului si tatalui meu am ramas 4 copii si mama, sotie supravietuioare. Unchiul a deschi proces de mostenire, vreau sa stiu daca valoreaza ceva actiunile bunicului si are rost sa ne zbatem pt a castiga procesul. 6 actiuni S.I.F Banat, 5 act SIF Moldova, 4032 act SIF Transilvania, 38 act SIF Muntenia, 10 act SIF Oltenia.
Pana la valoare, conteaza daca tatal dv. a acceptat succesiunea, ce scrie in actiune etc.