Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii sociale Anaf
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii sociale Anaf

Buna ziua. Am si eu cateva intrebari si va rog sa ma ajutati cu un raspuns la ele.

Eu locuiesc din 2001 in strainatate, dar figurez inca cu domiciliul in Romania. Am dubla cetatenie: romana si belgiana. Locuiesc in Belgia si ma intorc in Romania doar vara, 2-3 saptamani. Nu am nici un venit in Romania. Din motive familiale eu nu mai am nici un fel de relatii cu mama si sora mea. Tatal meu este decedat din 2000.
La sfarsitul lui martie am primit o scrisoare de la ANAF, referitoare la anul 2015, in care mi se spune ca am datorii la contributia de asigurari sociale, datorii care provin din participarea mea la un fond de investitii (SC Moldova SA). Nu stiu cum am ajuns pe lista acelei societati si, personal, eu nu am incasat niciodata nici o suma de bani de acolo. Eu cred ca am fost trecuta acolo de mama si sora mea, cu care nu mai am nici o legatura, acestea neanuntandu-ma si ridicand banii in numele meu din 2015 pana acum. In schimb eu acum am datorii la ANAF, fara ca sa fi beneficiat vreodata de dividendela acestui fond de investitii.
E posibil ca eu sa fiu trecuta printre actionari fara stiinta mea, de tatal meu cand traia sau de mama mea?
Cum pot proceda in acest caz pentru a-mi recupera banii din urma , de la mama si sora mea, care probabil au luat banii in numele meu?
Cum a fost posibil ca societatea sa plateasca dividendele mele unor alte persoane, fara semnatura mea?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
In primul rand at ajuns sa detineti actiuni la SIF Moldova ca si la inca patru (SIF Muntenia, SIF Oltenia, SIF Banat Crisana si SIF Transilvania) pentru ca prin anii '90 ati avut peste 18 ani ca si toti ceilalti romani in aceeasi situatie si v-au fost alocate gratuit cate un numar de actiuni (pe care le aveti si acum) conform legii de atunci. La fel si parintii.
Pentru faptul ca ati plecat din tara, trebuia sa fi depus la finante un formular prin care ii anuntati ca va stabiliti rezidenta fiscala intr-un alt stat UE.
Daca au ridicat altii dividendele in numele dumeavoastra, asta e alta treaba de familie. Si poate de politie.
Acea decizie pentru cass se va anula conform ultimei ordonante a guvernului.
george-neagu, moderator
Va multumesc pentru raspuns.