Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Organizarea sistemului judiciar roman
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Organizarea sistemului judiciar roman

Va rog,un specialist sa-mi spuna unde pot gasi spete de organizarea sistemului judiciar roman si teste grila din aceasta materie ,cit mai repede daca se poate.
Am citeva intrebari din materie:
-care este mandatul presedintelui Inaltei Curti de Casatie si Justitie
-cine numeste judecatorii la ICCJ
-ce vechime este necesara pentru judecatori si pentru magistratii-asistenti de la ICCJ.
Indicati-mi va rog o lege care se refera la personalul ICCJ.

O speta:Un judecator a aparut in mass-media tinind consultatii juridice cu 2 ani in urma si pina in prezent.
Ce sanctiune i se aplica?

Multumesc.
legea 303 /2004 statutul judecatorilor
Sau
Legea nr.304 din 28 iunie 2004 (Republicata) privind organizarea judiciara. Titlul II - Instantele judecatoresti, Capitolul I - Inalta Curte de Casatie si Justitie, Sectiunea I - IV: Organizarea, Competenta, Conducerea ICCJ si Completele de judecata. * art.18 - art.34 (inclusiv).
winnie a scris:

Va rog,un specialist sa-mi spuna unde pot gasi spete de organizarea sistemului judiciar roman si teste grila din aceasta materie ,cit mai repede daca se poate.
Am citeva intrebari din materie:
-care este mandatul presedintelui Inaltei Curti de Casatie si Justitie
-cine numeste judecatorii la ICCJ
-ce vechime este necesara pentru judecatori si pentru magistratii-asistenti de la ICCJ.
Indicati-mi va rog o lege care se refera la personalul ICCJ.

O speta:Un judecator a aparut in mass-media tinind consultatii juridice cu 2 ani in urma si pina in prezent.
Ce sanctiune i se aplica?

Multumesc.

1. Presedintele este ales pe o perioada de 3 ani in adunarea generala a judecatorilor din cadrul ICCJ.
2. Legea nr.303/2004
Art. 44. - (1) Pot participa la concursul de promovare la instantele sau parchetele imediat superioare judecatorii si procurorii care au avut calificativul "foarte bine" la ultima evaluare, nu au fost sanctionati disciplinar in ultimii 3 ani si indeplinesc urmatoarele conditii minime de vechime:
c) 8 ani vechime in functia de judecator sau procuror, pentru promovarea in functia de procuror la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie .

Art. 52. - (1) Promovarea in functia de judecator la Inalta Curte de Casatie si Justitie se face de catre Consiliul Superior al Magistraturii, dintre persoanele care au indeplinit functia de judecator in ultimii 2 ani la tribunale sau curti de apel, au obtinut calificativul "foarte bine" la ultima evaluare, nu au fost sanctionati disciplinar, s-au remarcat in activitatea profesionala si au o vechime in functia de judecator sau procuror de cel putin 12 ani.
(2) Dispozitiile art. 48 alin. (10)-(12) se aplica in mod corespunzator.
(3) Evidenta posturilor vacante de judecator la Inalta Curte de Casatie si Justitie este publica si disponibila permanent pe pagina de Internet a Consiliului Superior al Magistraturii si pe cea a Inaltei Curti de Casatie si Justitie .