Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Ore de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Ore de munca

Unde este reglementat ca lucratorul la calculator are 7 ore max pe zi.Multumesc.
Cerintele minime de securitate si sanatate referitoare la utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare aprobate prin HG nr.1028/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-Art.8 Angajatorul trebuie sa planifice sarcinile lucratorului astfel incat folosirea zilnica a
ecranului de vizualizare sa fie intrerupta periodic prin pauze sau schimbari de activitate, care sa reduca suprasolicitarea in fata ecranului de vizualizare.
Nu este mentionata o perioada de maxim 7 ore maxim pe zi.