avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adevarat sau nu??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adevarat sau nu??

Tot citesc in lung si lat pe internet, si aud de la persoane, cum ca cei care lucreaza in fata unui calculator 8 ore pe zi,au dreptul prin lege de a avea pauza 10 minute la fiecare 50 minute lucrate,am nevoie de un raspuns concret, pt ca nici unde nu am gasit! Fac asta deoarece patroni firmei mele s-au gandit sa ne taie din pauze foarte mult si nu mi se pare corect, dupa cat muncim!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:09, 8 Septembrie 2011
SebastianDiesel a scris:

Tot citesc in lung si lat pe internet, si aud de la persoane, cum ca cei care lucreaza in fata unui calculator 8 ore pe zi,au dreptul prin lege de a avea pauza 10 minute la fiecare 50 minute lucrate,am nevoie de un raspuns concret, pt ca nici unde nu am gasit! Fac asta deoarece patroni firmei mele s-au gandit sa ne taie din pauze foarte mult si nu mi se pare corect, dupa cat muncim!


HG 1028/2006,privind cerinte minime de securitate si sanatate in munca referitoare la utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare, art.8 regasim:

"Angajatorul trebuie sa planifice sarcinile lucrătorului astfel încât folosirea zilnica a ecranului de vizualizare sa fie întreruptă periodic prin pauze sau schimbări de activitate, care sa reducă suprasolicitarea în fata ecranului de vizualizare"

S-ar putea ca pe baza acestei prevederi,in Regulamentul Intern sa existe o reglementare specifica ca cea despre care faceti vorbire.Asadar,verificati in acest sens .
Puteti sa va consultati si cu inspectorul SSM din firma,sau cu responsabilul pe domeniu.
SebastianDiesel a scris:

Tot citesc in lung si lat pe internet, si aud de la persoane, cum ca cei care lucreaza in fata unui calculator 8 ore pe zi,au dreptul prin lege de a avea pauza 10 minute la fiecare 50 minute lucrate,am nevoie de un raspuns concret, pt ca nici unde nu am gasit! Fac asta deoarece patroni firmei mele s-au gandit sa ne taie din pauze foarte mult si nu mi se pare corect, dupa cat muncim!


Vedeti daca va ajuta si discutia purtata pe acest subiect in acest topic
www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ore de munca Buftea Ovidiu Buftea Ovidiu Unde este reglementat ca lucratorul la calculator are 7 ore max pe zi.Multumesc. (vezi toată discuția)
Conditii de munca legale operator calculator madalina2012 madalina2012 Cum as putea afla care sunt conditiile legale romanesti (medicina muncii) sau impuse de uniunea europeana in ceea ce priveste meseria de operator calculator? ... (vezi toată discuția)
Pauza lucru calculator Andra192 Andra192 Buna ziua! Imi puteti spune daca este reglementat undeva ca la 1 ora sau 2 lucrate sa se acorde pauza de 10 minute? Multumesc! (vezi toată discuția)