Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distanta legala intre constructie si gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distanta legala intre constructie si gard

Buna ziua, nu gasesc nici in legea 50/1991 reactualizata 2016 , nici in alta lege ca distanta obligatorie intre casa ce urmeaza a fi construita si limita de proprietate trebuie sa fie de 3 m. Art 116 din codul civil zice 60 cm.
angajatul primariei de la serviciul urbanism imi spune asa: distanta intre casa si gard catre orice vecinatate, chiar si catre strada trebuie sa fie obligatoriu 3m. Acelasi om spune ca un act notarial intre mine si vecini in care mi se da dreptul sa construiesc la 1 m de gard , nu imi va fi luat in considerare. Acest om e rau intentionat sau nu citesc eu legea care trebuie?
ciprianboaca, utilizator
În codul civil se prevede distanta de 60cm.între construcția casei și gard,dar atenție!Distanța trebuie respectată între marginea streașinei și gard.Așa se interpretează!.
Sau reglementarile urbanistice ale zonei prevad distantele pe care vi le spune domnul de la Primarie.Intrebati -l si daca este asa, cereti-i sa va dea PUZ -ul zonei, etc
Așa am crezut și eu, dar junele de la primăria unde am casa de vacanță interpretează că de la zidul casei, nu de la streasină. Cum îl conving că de la streașină? Scrie undeva negru pe alb? Altfel nu am nicio șansă să-l conving...
Elena Perianu, Traducator autorizat