Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Sponsorizare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Sponsorizare

In ce conditii poate o Societate Nationala sa faca o sponsorizare catre un club sportiv atata timp cat in statul de organizare si functionare nu exista o interdictie in acest sens?Din cate stiu eu acestea nu mai sunt cheltuieli deductibile.
Va multumesc!
In Codul Fiscal, art. 21, alin. (4) Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile: […]
p) cheltuielile de sponsorizare si/sau mecenat si cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectueaza sponsorizari si/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificarile ulterioare, si ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cei care acorda burse private, potrivit legii, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente, daca totalul acestor cheltuieli indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
1. este in limita a 3 la mie din cifra de afaceri;
2. nu depaseste mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat.