Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Informație
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Informație

Impozitul anual se calculează pe suprafața întregului apartament s au pe suprafața utilă.
CAPITOLUL II
Impozitul pe clădiri și taxa pe clădiri
Secțiunea 1
Reguli generale

[ link extern ]

Art.16 - Impozitul pe clădiri și taxa pe clădiri se stabilesc în funcție de destinația
finală a clădirii, care poate fi rezidențială, nerezidențială sau mixtă și se calculează în
conformitate cu prevederile art. 457-460 din Codul fiscal.

Cod Fiscal Art. 457 alin. (2) - Valoarea impozabilă a clădirii, exprimată în lei, se determină prin înmulțirea suprafeței CONSTRUITE desfășurate a acesteia, exprimată în metri pătrați, cu valoarea impozabilă corespunzătoare, exprimată în lei/m2, din tabelul următor: (gasiti tabelul accesand linkul de mai jos)

[ link extern ]

ghsilvana, utilizator