avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi

Curs practic: Cum aplicăm TVA la tranzacții cu servicii și bunuri în UE/non-UE? | Lector: Delia Cataramă - Tax Partner, Viboal FindEx. Vezi agenda și participă → 

Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... asigurarea functiei de audit prin sistem de cooperare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

asigurarea functiei de audit prin sistem de cooperare

Buna ziua,intrebarea mea este urmatoarea:o persoana incadrata pe o functie publica de executie,auditor intern in cadrul unei primarii ,poate sa exercite activitati de audit la alte entitati publice /UAT -URI care nu au constituit compartiment de audit ,in conditiile in care acestea fac parte dintr un acord de cooperare.Mai precis ,auditorul din primaria X ar putea sa asigure si auditul pentru acele uat uri ,adica sa faca parte:O din compartimentul de audit constituit la nivelul structurii asociative?
Cel mai recent răspuns: Cristi2011 Cristi2011 , Contabil 13:20, 14 Martie 2017
Externalizarea auditului public intern este interzisa inca din 2012:
Art. VI al OUG no. 26/2012 abroga art. 11, lit. c, art. 12, alin. (6) ?i art. 16, alin. (3), din legea 672/2002. Aceasta înseamna ca nu mai este valabil faptul ca ”la entitatile publice locale care nu si-au constituit compartiment propriu de audit intern sau nu au intrat în cooperare pentru asigurarea activitatii de audit intern, aceasta poate fi asigurata de catre auditori interni, persoane fizice atestate, pe baza contractelor de prestari servicii”.
Multumesc pentru raspuns ,insa as dori sa stiu care ar fi temeiul legal conform caruia ar trebui sa se selecteze si angajeze personalul in cadrul compartimentului de audit intern in sistemul de cooperare.Conform art.20 din H 1183/2012: (1) Entitatea publica locala/structura asociativa organizatoare este responsabila de selectarea si angajarea personalului in cadrul compartimentului de audit intern, in conformitate cu decizia responsabililor entitatilor publice partenere,deci nu precizeaza ca ar fi functie contractuala si atunci se angajeaza conform codului muncii LEGE nr. 53 din 24 ianuarie 2003 (*republicata*)Codul muncii*) ,sau functie publica si atunci merge pe H 611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea si dezvoltarea carierei functionarilor publici.Sau daca structura asociativa organizatoare este o asociatie de dezvoltare intercomunitara ,respectiv SC ........SRL,atunci ea va selecta si recruta personal de specialitate auditor public intern in compartimentul constituit in baza legii 672/2002, conform legii 53/2003?????
Buna ziua!


Sper sa va fie de folos:

1. [ link extern ]

2. [ link extern ] )
Multumesc!
As dori sa mai intreb daca auditorul intern poate sa faca parte din echipa de proiect pe fonduri europene rambursabile/nerambursabile sau intervine situatia de incompatibilitate???
In acest caz intervine situatia de incompatibilitate. Conf. prev. Legii 672/2002:

ART. 22
(1) Persoanele care sunt soti, rude sau afini pana la gradul al patrulea inclusiv cu conducatorul entitatii publice nu pot fi auditori interni in cadrul aceleiasi entitati publice.
(2) Auditorii interni nu pot fi desemnati sa efectueze misiuni de audit public intern la o structura/entitate publica daca sunt soti, rude sau afini pana la gradul al patrulea inclusiv cu conducatorul acesteia sau cu membrii organului de conducere colectiva.
(3) Auditorii interni nu trebuie implicati in vreun fel in indeplinirea activitatilor pe care in mod potential le pot audita si nici in elaborarea si implementarea sistemelor de control intern al entitatilor publice.
(4) Auditorii interni care au responsabilitati in derularea programelor si proiectelor finantate integral sau partial de Uniunea Europeana nu trebuie implicati in auditarea acestor programe.
(5) Auditorilor interni nu trebuie sa li se incredinteze misiuni de audit public intern in sectoarele de activitate in care acestia au detinut functii sau au fost implicati in alt mod; aceasta interdictie se poate ridica dupa trecerea unei perioade de 3 ani.
(6) Auditorii interni care se gasesc in una dintre situatiile prevazute la alin. (1)-(5) au obligatia de a informa de indata, in scris, conducatorul entitatii publice si seful structurii de audit public intern

Alte discuții în legătură

Incompatibilitate sau nu? mihaicalinescu2005 mihaicalinescu2005 legea nr. 161/2003 \" ART. 94 (1) Calitatea de funcţionar public este incompatibilă cu orice altă funcţie publică decât cea în care a fost numit, ... (vezi toată discuția)
Functionar public - incompatibilitate escort escort As vrea sa stiu daca e posibil ca un functionar public poate avea un CIM pe perioada determinata cu 84 ore lunar salarizat in cadrul unui proiect european la ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitate functionar public. Mada27 Mada27 Buna ziua. Sunt functionar public la o primarie de comuna de aproape 3 ani.In noiembrie 2014, mi a fost deschis un CIM pe o perioada de 6 luni ca si ... (vezi toată discuția)