avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Probleme CMI
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Probleme CMI

Am un CMI infiintat in 2016 fara probleme:
- contract de comodat
- spatiul respectiv este al unei colege
- am platit toate taxele (1500 + 300 + etc...) si in final CMI-ul meu este inscris in registrul unic al cabinetelor
Deoarece relatia contractuala de comodat al spatiului pentru CMI-ului meu va inceta as dori sa imi schimb locul de activitate intr-un spatiu in care functioneaza un CMI autorizat si inregistrat in registrul unic al cabinetelor :
- spatiul este al primariei
- primaria a inchiriat spatiul unui SRL (fara activitati stomatologice)
- SRL a comodatat spatiul CMI-ului
- administratorul SRL este si medicul CMI-ului mentionat mai sus (aceeasi persoana)
- de 2-3 ani de zile, primaria nu mai accepta sedii in spatiile publice pe care le detine
O dna inspector de la ANAF imi spune ca :
- practic CMI este un PFA (logic)
- domiciliul fiscal, ca la orice PFA, poate fi si cu adresa de acasa
- se poate face punct de lucru la orice PFA
CMD teritorial imi spune ca :
- domiciliul fiscal este obligatoriu sa fie cu adresa spatiului in care se desfasoara activitatea, adica cabinetul
- nu pot deschide punct de lucru la CMI decat daca am primul cabinet deschis cu mentiunea anterioara
- daca imi fac SRL pot sa am domiciliul fiscal acasa si stabilesc punct de lucru noua locatie
- desi noua locatie este autorizata (de cmd, dsp, sanepid si inscrisa in reg. unic al cab.) imi cere sa o autorizez si eu si respectiv sa platesc taxele de aprox 1800 ron (absurd ...)
Dupa cum se vede, sunt informatii care se bat cap in cap si am mai multe intrebari
Cum ar trebui sa procedez ?
Este adevarata informatia despre domiciliu fiscal ?
Sa inchid CMI-ul meu ?
Sa ii atasez un punct de lucru ?
CMI-ul mai este valid daca inceteaza contractul de comodat ?
In ce conditii se poate face mutarea sediului CMI ?
Sa fac SRL ?
Va multumesc pentru ajutorul acordat !

Alte discuții în legătură

Infin?are cmi -stomatologie suziquatro suziquatro o situație mai dificilă , rog ajutor Sunt medic dentist care a lucrat doar angajat cu carte de muncă , dar mi-am gasit o clinica unde aș putea sa ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile cmi rodmaxx rodmaxx Sunt medic medicina de urgenta si am competenta in echografie. Pentru a putea incheia un contract cu un centru medical si a efectua echografii, mi-am infiintat ... (vezi toată discuția)
Modificare cmi in srl DIANA-MIHAELA DIANA-MIHAELA As vrea sa stiu cum pot schimba statutul de CMI in SRL ; care sunt pasii ? Din cate stiu in momentul de fata sunt PFA . Mai trebuie sa iau certificat de PFA ... (vezi toată discuția)