Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu de incadrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu de incadrare

Buna ziua, am fost incadrat ca personal contractual clasa 53, coeficient 3,61 cu un salariu brut de incadrare de 1023 lei la care se calculeaza un spor de vechime de 25%. Este normal ca salariul de incadrare sa fie mai mic ca salariul de baza minim brut pe tara care este de 1450 lei.
Nu mi-aţi răspuns la întrebarea din privat, dar presupunând că aveţi studii superioare şi vechimea în muncă de peste 20 de ani la data de 01.01.2011 din grila:
gradul II 530 843

Rezultă următorul calcul:
843-25%=623+25%=779+15%=899+8%=971+7,4%=1.043+12%=1.168+10%=1.285+20%=1.542
P.S.: Stau cam prost cu aritmetica, dar sper ca nu am gresit. Rezulta ca la 16 februarie 2017 salariul este de 1.542 de lei.
Daca nu am gresit la calcule, are cineva vreo parere contrara la stabilirea salariului la angajarea din 16 februarie 2017?
Darie Tudor, utilizator
Ma scuzati, dar ce legatura are 2011 cu 2017. Am fost incadrat in urma unui concurs. Am vechime de 29 ani. Puteti sa-mi spuneti care este baza legala. Multumesc
ceaunica, utilizator
ceaunica a scris:

Puteti sa-mi spuneti care este baza legala. Multumesc

In ian-feb 2017 s-au angajat 5 persoane (din care 2 contractuali) si am fost nevoit sa le calculez salariul brut de baza (numit si de incadrare).

In cazul dv. am pornit, tinand cont si de o deciziei a ICCJ de la salariul maxim din grila OG nr. 10/2008, respectiv 843 de lei la care am calculat taierile de 25% a Guv. Boc,
Presupunand ca la 01.01.2011ati avut peste 20 de ani in campul muncii am adaugat sporul de 25%. (In prezent gradatia 5 inseamna 22,5% spor maxim pentru vechimea in munca si prevazut de L. 284/2010) in salariul de incadrare.
Dupa introducerea sporului de vechime in salariul de baza am facut calculele cu majorarile dispuse de Guv. Ponta si inclusiv de Guv. Grindeanu din 01.02.2017.

Eu acesta procedura o cunosc. Accept orice parere contrara, dar argumentata.
Buna seara, nu stiu ce sa mai inteleg. Unitatea unde am lucrat inainte (tot bugetar), inainte sa plec am primit actul aditional la CIM care spune urmatoarele:
In temeiul art.41 alin. 1 din Legea 53/2003- Codul Muncii republicat si art. 102 alin. 3 si 106 lit c din CCM:
Partile au convenit modificarea contractului individual de munca dupa cum urmeaza:
Salarizare: salariul de baza lunar brut 3045( conform anexei nr 4 la CCM), celelalte drepturi raman neschimbate( 25% spor vechime).
CCM art 102 alin 3: conform anexei 4 se stabilesc limitele minime si maxime pentru fiecare functie.
CCM art. 106 lit c : salariul minim pe unitate este egal cu salariul minim la nivel national garantat in plata.
Anexa 4 : redactor Tv (S) =2.10
La noul loc de munca tot unitate bugetara si foarte multe neclaritati si ... Diferentele salariale sunt foarte mari??? personal contractual clasa 53, coeficient 3,61 cu un salariu brut de incadrare de 1023 lei la care se calculeaza un spor de vechime de 25%. Este normal ca salariul de incadrare sa fie mai mic ca salariul de baza minim brut pe tara care este de 1450 lei. Oare este normal???? Nici macar salariul minim ...
ceaunica, utilizator