Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA platitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA platitor de TVA

Buna seara,
Eu inca nu mi-am infiintat un PFA, dar ma pregatesc si vreau sa aflu cat mai multe detalii.
Am auzit ceva de la o cunostinta care mi s-a parut ciudat.
Si-a infiintat un PFA si cica i s-a spus la Administratia Financiara ca TVA-ul se plateste nu in functie de activitatea firmei in acel trimestru ci in functie de suma cifrei de afaceri pe care o declari la infiintare, urmand ca la sfarsitul anului sa se regularizeze in functie de actele pe care le depui.
Este corect?

Multumesc!
A.
Prietena mea imi zisese de TVA, dar acum imi dau si eu seama ca este vorba de impozitul pe venit. :">
Multumesc, m-am lamurit.:)
A.