Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Publicarea de poze cu mine online, fara permisiunea mea
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Publicarea de poze cu mine online, fara permisiunea mea

Buna ziua,
Am fost intr-un restaurant si am lasat un review despre serviciile acestora, online. Proprietarul, pentru a-si demonstra punctul de vedere, a publicat imagini de pe camerele de supraveghere cu mine si persoana de sex opus cu care ma aflam la masa. Poate publica aceste imagini pe retelele de socializare fara acordul meu?

adica, daca eu sunt cu amanta in acel moment, el poate publica imaginile cu noi pe Facebook asa, pur si simplu?

am citit de mai multe ori:
[ link extern ]

dar din dezicia 52/2012 eu inteleg ca nu le poate publica.

Imi poate explica cineva mai bine?
Da poate publica pentru ca pagina de Facebook este spatiu public, nu privat, asa cum se arata o decizie irevocabila a Inaltei Curti de Justitie si Casatie.

Decizie nr.52/2012 privind prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video are in vedere prevederile Legii nr. 677/2001 pentru protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal și libera circulație a acestor date, cu modificările și completările ulterioare.