Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Imagini cu mine online fara permisiunea mea
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Imagini cu mine online fara permisiunea mea

Buna ziua,
Am fost intr-un restaurant si am lasat un review despre serviciile acestora, online. Proprietarul, pentru a-si demonstra punctul de vedere, a publicat imagini de pe camerele de supraveghere cu mine si persoana de sex opus cu care ma aflam la masa. Poate publica aceste imagini pe retelele de socializare fara acordul meu?
adica, daca eu sunt cu amanta in acel moment, el poate publica imaginile cu noi pe Facebook asa, pur si simplu?

am citit de mai multe ori
[ link extern ]

dar din dezicia 52/2012 eu inteleg ca nu le poate publica.
almaxwell, utilizator
Nu stiu cine are dreptate, dar un proces ar costa timp, nervi si bani si s-ar putea sa nu-l castigati.