Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributii sociale tichete de masa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributii sociale tichete de masa

Buna ziua
Un salariat a fost reintegrat in urma unei hotarari judecatoresti si i s-a acordat contravaloarea tichetelor de masa. Pentru aceste sume se retin contributii sociale avand in vedere ca se acorda contravaloarea in bani si sunt venituri asimilate salariilor?
Multumesc.
Cel mai bine ar fi sa acoradti tichetele de masa. Sumele acordate in bani sunt si impozabile si purtatoare de contributii sociale(angajat si angajator).