Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... este nevoie de autorizatie pentru a construi un gard?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

este nevoie de autorizatie pentru a construi un gard?

Vreau sa reinoiesc gardul care imprejmuieste locuinata mea si un stiu cum sa procedez :
sa-mi fac autorizatie de constructie?sau un?
Va rog cine s-a mai confruntat cu aceasta problema sa ma sfatuiasca pentru un a avea problema.Care este legislatia ?gardul este in proiectul locuintei .Doar vreau sa inlocuiesc scindura cu placi de beton .
Sunt incurcata pentru ca ,unii imi spun ca un iar altii da
va multumesc!!
Daca gardul ce doriti sa-l faceti va avea fundatie ,trebuie autorizatie.Daca il faceti fara fundatie nu trebuie.
Atat timp cat dv intentionati sa inlocuiti gardul existent din scandura cu unul din beton,
obligatoriu este necesara autorizatie constructie si certificat de urbanism