avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... este nevoie de autorizatie pentru a construi un gard?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

este nevoie de autorizatie pentru a construi un gard?

Vreau sa reinoiesc gardul care imprejmuieste locuinata mea si un stiu cum sa procedez :
sa-mi fac autorizatie de constructie?sau un?
Va rog cine s-a mai confruntat cu aceasta problema sa ma sfatuiasca pentru un a avea problema.Care este legislatia ?gardul este in proiectul locuintei .Doar vreau sa inlocuiesc scindura cu placi de beton .
Sunt incurcata pentru ca ,unii imi spun ca un iar altii da
va multumesc!!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:14, 13 Martie 2017
Daca gardul ce doriti sa-l faceti va avea fundatie ,trebuie autorizatie.Daca il faceti fara fundatie nu trebuie.
Atat timp cat dv intentionati sa inlocuiti gardul existent din scandura cu unul din beton,
obligatoriu este necesara autorizatie constructie si certificat de urbanism

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatie reparatie gard gogutu85 gogutu85 Buna ziua, doresc sa stiu daca am nevoie sa obtin autorizatie de constructive/reparative pentru un gard din beton si fier, care se deterioreaza, de asemenea ... (vezi toată discuția)
Urbanism - inlocuire gard yagmur yagmur Modificarea unui gard in fața casei necesită autorizatii speciale de la primarie ?Mentionez ca vreau sa inlocuiesc gardul din plasa de sarma cu unul din ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie lilicrin lilicrin Situatia este urmatoarea : as dori sa refac gardul ce imprejmuieste imobilul. Gardul actual este din sarma si stalpi din lemn pentru sustinere. Eu vreau sa ... (vezi toată discuția)