Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Hartuirea morala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Hartuirea morala

Buna,
lucrez in invatamant si dupa 27 de ani de activitate cu rezultate si calificative numai de f bine a venit si momentul hartuirilor. Autori: directoarea scolii si o parte din CA al scolii. Am vreo sansa de succes daca intentez actiune in instanta pentru "Hartuire morala"?
Multumesc de sfaturi. Amanunte nu e cazul sa le insir aici. Azi am consultat juristul de la sindicat, care m-a sfatuit sa ma adresez Colegiului de Disciplina din cadrul ISJ. Tot azi am consultat si un avocat din cadrul ANES (am citit undeva ca si ei se ocupa de asa ceva). Am fost sfatuita sa depun sesizare si la ANES si la Sindicat si la ISJ. Pastrez ca varianta ultima actiunea in justitie(nu am timp de tribunale, nu cred in reusita ei-asta si dupa ce am citit si raspunsurile dumneavoastra). Inca odata, multumesc de sfaturi. Sa auzim numai de bine!
popeye a scris:

Multumesc de sfaturi. Amanunte nu e cazul sa le insir aici. Azi am consultat juristul de la sindicat, care m-a sfatuit sa ma adresez Colegiului de Disciplina din cadrul ISJ. Tot azi am consultat si un avocat din cadrul ANES (am citit undeva ca si ei se ocupa de asa ceva). Am fost sfatuita sa depun sesizare si la ANES si la Sindicat si la ISJ. Pastrez ca varianta ultima actiunea in justitie(nu am timp de tribunale, nu cred in reusita ei-asta si dupa ce am citit si raspunsurile dumneavoastra). Inca odata, multumesc de sfaturi. Sa auzim numai de bine!

Imi pare deosebit de rau,dar atata timp cat user-ul nu face precizari,cred eu ca in respectul acestuia,dar mai ales,in respectul adevarului,atunci cand este vorba si despre ceva care nu este prevazut in legea romana,nu se pot face decat supozitii,care de fapt nu ajuta la nimic.Ultima postare a acestuia este elocventa in acest sens.
Actiunea despre care userul intreaba se incadreaza in ceea ce este denumit "bullying", hartuire morala, comportament agresiv,deliberat si consecvent impotriva unei persoane, de regula din subordine.
Pentru informatii privind modul in care trebuie procedat in ceea ce priveste genul acesta de actiune va recomand adresa:

[ link extern ]

Despre "bullying" puteti afla informatii la adresa:

[ link extern ]

stimata colega Iuliana ,prima adresa nu poate fi accesata
ynocentta a scris:

stimata colega Iuliana ,prima adresa nu poate fi accesata

Adresa poate fi accesata, insa am observat si eu ca, probabil articolul a fost sters.
Articolul "Hartuirea morala la locul de munca", autor Costel Gilca, il puteti gasi si publicat in Revista Romana de Dreptul Muncii nr.2/2005.
Iuliana Cermak, Avocat