Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... obligativitate infiintare asociatie proprietari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

obligativitate infiintare asociatie proprietari complex imobiliar dezvoltator

Buna ziua,
Problema pe care o avem in complexul nou infiintat este ca dezvoltatorul detine instalatia de apa/canal si se ocupa de mentenanta complexului. In ultimul timp, a inceput sa mareasca pretul furnizarii apei potabile si separat a apei menajere dupa bunul plac, fara transparenta sau alte argumente. In discutiile telefonice, acesta a mentionat ca va mari aceste costuri pana cand fie ne civilizam si nu mai aruncam diverse obiecte in canalizare (statie de epurare proprie), fie nu ne mai permitem sa locuim aici. Mentionez ca din 200 de aparamente existente in complex, peste 2/3 sunt achizitionate prin credit ipotecar din care marea majoritate prin programul prima casa. Dupa ce am inceput sa ne mobilizam si sa dezbatem problema intre locatari, dezvoltatorul a trimis o notificare prin care ne spune ca trebuie obligatoriu prin lege sa ne infiintam asociatie si avem 3 optiuni. Fie sa cumparam toate instalatiile de la el si sa ne gestionam singuri, fie acceptam majorarile impuse de el, fie ramanem fara facilitati.
Sunt curios daca acest tip de comportament fata de proprietari dupa ce s-a vazut cu "sacii in caruta" este in conformitate cu legile in vigoare si daca exista posibilitatea ca prin instanta, intr-un proces comun, sa putem obtine instalatiile de furnizare apa si statia de epurare cu instalatia aferenta fara sa fim obligati la plata a cateva mii de euro de apartament. Multumesc.
ValeriuIoan, utilizator
Proprietarii au incheiate contracte individuale cu dezvoltatorul pentru furnizarea apei?
Sunt prevazute clauze privind pretul, majorarea pretului, rezilierea, etc.?
Care sunt obligatiile furnizorului si ale beneficiarului?
Cum platiti restul de utilitati?
Ce servicii mai presteaza dezvoltatorul pe langa furnizarea apei si ce drept de proprietate are asupra terenului din complex?
Este vorba despre IMPCT?
Infiintati asociatia de proprietari si veti putea negocia altfel cu dezvoltatorul.