Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA publicatie saptamanala-platitor de tva. cat e tva-ul?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

publicatie saptamanala-platitor de tva. cat e tva-ul?

va rog sa ma ajutati cu o informatie.
dorim sa infiintam o societate care are ca obiect de activitate si editarea unui periodic, sa fim platitori de tva.
ma intereseaza care e valoarea tva-ului care trebuie plaita la stat, de 9% sau 19 %, si care sunt conditiile pentru a plati doar 9%?
va multumesc.
Potrivit Codului Fiscal cota de tva aplicabila in cazul livrarilor de manuale scolare,carti,ziare si reviste este de 9%,inclusiv in cazul celor inregistrate pe suport electromagnetic sau pe alte suporturi.Periodicitatea aparitiei nu are importanta in privinta cotei aplicate.Sunt excluse de la aplicarea cotei reduse de 9% publicatiile care sunt destinate exclusiv publicitatii,in cazul acestora aplicandu-se cota de 19%.