avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general TVA vanzare carti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

TVA vanzare carti

Societatea la care lucrez a cumnparat carti din UE. Societatea doreste sa le vanda unor participanti la cursuri.

Pe factura, avand in vedere ca sunt autorizata sa vand carti insa nu sunt librarie, ce TVA percep - 9% sau 19%?
Cel mai recent răspuns: JolieCont , Contabil 13:58, 8 Ianuarie 2010
Cota redusa de 9% se aplica asupra bazei de impozitare pentru urmatoarele prestari de servicii si/sau livrari de bunuri: livrarea de manuale scolare, carti, ziare si reviste, cu exceptia celor destinate exclusiv sau in principal publicitatii;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cota de tva la tiparire brosuri monica_foica monica_foica Tiparirii si furnizarii celor tiparite se aplica cota de tva de 5%? (vezi toată discuția)
Tva la cãrți atreidex atreidex Bună ziua, Aș dori să aflu și eu care e TVA-ul la cărți, acum, în 2013. Am comandat de pe Amazon.com (USA) și vameșul mi-a ... (vezi toată discuția)
Tva pentru vanzare carte in format electronic crisandr crisandr As dori sa stiu daca se percepe TVA respectiv ce procent din pretul final in cazul in care doresc sa vand carti in format electronic pe un site web propriu. Nu ... (vezi toată discuția)