Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general TVA vanzare carti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

TVA vanzare carti

Societatea la care lucrez a cumnparat carti din UE. Societatea doreste sa le vanda unor participanti la cursuri.

Pe factura, avand in vedere ca sunt autorizata sa vand carti insa nu sunt librarie, ce TVA percep - 9% sau 19%?
Cota redusa de 9% se aplica asupra bazei de impozitare pentru urmatoarele prestari de servicii si/sau livrari de bunuri: livrarea de manuale scolare, carti, ziare si reviste, cu exceptia celor destinate exclusiv sau in principal publicitatii;