Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii sociale deductibile?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii sociale deductibile?

Bună ziua, sunt traducător (profesie liberă), sistem real.

Aș dori să știu dacă mai sunt deductibile contribuțiile sociale. Am dat deja declarația 200 pentru anul trecut (2016) și nu le-am trecut acolo pentru că scria în instrucțiuni că nu se trec, urmând să facă deducerea organul fiscal. Eu nu am alte cheltuieli deductibile. Mă interesează ca să știu cum să-mi calculez contribuția la sănătate, fiindcă nu mi-a venit o decizie de impunere corectă, ci cea aferentă anului 2016 (deși am dat declarația 200 în ianuarie). Adică din venitul brut pot să scad contribuția plătită la pensii și la suma rezultată să aplic 5,5%? Sau trebuie să aplic 5,5% la tot venitul brut?

Dacă se deduc contribuțiile la pensie și aplic 5,5% ar trebui să plătesc la sănătate cam 228 lei pe trimestru, conform venitului realizat anul trecut, ceea ce ar fi sub contribuția minimă la sănătate – deci ar trebui să plătesc pe minim, adică vreo 240 lei trimestrial, neavând alt venit impozabil. Iar dacă nu se deduc, ar trebui să plătesc 270 lei, și săptămână viitoare este 25 martie.

Vă mulțumesc.
Dumneavoastra veti completa d200 asa cum sunt instructiunile pentru varianta declaratiei valabila in acest an si doar cei de la finante o sa ia in calcul platile anticipate facute pentru cass care raman deductibile. O sa primiti acasa apoi, pana la finalul anului, decizie de impunere.
Declaratiile se plelucreaza mai greu de cei de la fisc.

Procedura este corecta, asa e legea.