Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... obligativitate recalculare alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

obligativitate recalculare alcoolemie

Am avut un eveniment rutier fara victime , doar avarierea auto si un gard . Am fost sa dau proba de singe am platit aceasta proba . Am dorit sa merg pe formula simplificata respectiv recunoastere etc . Politistul sau procurorul fara sa le cer acest lucru au dispus efectuarea recalcularii , eu nu am bani iar de la bugetul statului ......
INTREBARE ESTE OBLIGATORIE EFECTUAREA RECALCULARI ?? avind in vedere :
Decizia nr. 3 din 12 mai 2014 privind examinarea sesizării formulată de către Curtea de Apel Alba Iulia, privind pronunţarea unei hotărâri prealabile pentru dezlegarea de principiu a problemei de drept vizând interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 336 alin. (1) din Codul penal, în sensul de a se stabili rezultatul alcoolemiei cu relevanţă penală în ipoteza unei duble prelevări de mostre biologice[5]. Înalta Curte a stabilit că în ipoteza unei duble prelevări de mostre biologice, rezultatul alcoolemiei cu relevanţă penală este cel dat de prima prelevare.

Pentru o masura egala,este temeinic ca si autoritatea sa solicite calcularea valorii alcoolemiei

Eu NU am solicitat recalcularea intrucat la proba 1 de sange 1.3 si la proba 2 a fost 1. ?? Nu am bani si deja dureaza de foarte mult timp ala bala. VREAU SA RENUNT LA ACEASTA PROBA . Este OBLIGATORIE RECALCULAREA ?? CE art prevede sau reglemanteaza .??

Ulterior Deciziei de care faceti dvs vorbire, CCR prin Decizia nr. 732/16 decembrie 2014, a constatat că sintagma „la momentul prelevării mostrelor biologice” din cuprinsul dispozițiilor art. 336 alin. 1 din Codul Penal este neconstituțională, astfel, s-a revenit la relevanța penala a momentului conducerii și nu al prelevarii, fiind necesar calculul retroactiv mai ales in cazul in care recoltarea probelor biologice se situeaza la un moment mai indepartat consumarii faptei.
Multumesc