avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Declaratia 101 asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Declaratia 101 asociatie de proprietari

Buna ziua...o asociatie de proprietari trebuie sa depuna declaratia 101 pentru anul 2016? Un cenzor mi-a spus ca este primul an in care trebuie facut acest lucru....impozit pe profit?
Cel mai recent răspuns: corneliacr , utilizator 18:32, 18 Martie 2017
Da,prin modificarea Codului Fiscal din 2015, incepand cu anul 2016, asociatiile de proprietari ar fi trebuit sa se inregistreze ca platitoare de impozit pe profit.Trebuia depus formularul 010 in 2016 iar pana pe 25 febr.2017 D101 .
Multumesc pentru raspuns...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decl 010 asoc. propr. impozit pe profit agherghina agherghina Asociatiile de Proprietari care nu realizeaza niciun venit de natura economica (chirie spatii sau alte activitati) aveau obligatie sa depuna 010 in ianuarie ... (vezi toată discuția)
Declaratie asociatii de proprietari? FeliciaVincze FeliciaVincze Buna ziua, La o Asociatie de proprietari care nu are profit deloc, se depune D101? Eu am depus doar D010 la infiintare. Dar acum am citit urmatoarele: ... (vezi toată discuția)
Declaratia 101 StRotaru StRotaru Este adevarat ca , incepand cu anul 2017, Asociatiile de Proprietari trebuie sa depuna Declaratia 101, inclusiv in situatia in care realizeaza numai venituri ... (vezi toată discuția)