avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional

Buna ziua!
Un salariat avea salariul de 2200 lei.
A semnat un act aditional care spune asa:
"1. Incepand cu data de 01.07.2016 au loc urmatoarele modificari la contractul individual de munca incheiat cu dl. …………………………………………………… :
a) Se modifica salariul de baza lunar brut de la 2200 lei la 1800 lei pentru perioada 01.07.2016 - 31.12.2016."

Daca nu mai semneaza alt act aditional, cu 01.01.2017 ce salariu are?
2200 sau 1800?
Societatea considera ca are 1800.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: LIVIU NISTEA , utilizator 15:08, 24 Martie 2017
2200 lei.
Eu personal inteleg 2200...trebuia inserat ca de la 01.07.2017 se revine la salariul anterior si nu mai existau neintelegeri.
Daca , prin nesemnarea actului aditional, nu s-a modificat salariul, nu mai are la ce sa revina.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act aditional alexdunca alexdunca Am primit un act aditional pentru al semna ,continand urmatoarele : - este datat din 2012 - si apar doua modificari , adica - incepand cu data de ... (vezi toată discuția)
Salariu "realizat" < salariu cim?! leovigild leovigild Salut! Am o situatie: la o firma oarecare, salariatii incaseaza un salariu care, pe statul de plata, este [b]mai mic [/b]decat cel din CIM, asta, in ... (vezi toată discuția)
Act aditional atancoc atancoc Va rog sa-mi oferiti un model de act aditional de modificare salariu,act ce sa cuprinda si mentiunea cu:In temeiul art 17(5)coroborat cu...Va multumesc! (vezi toată discuția)