Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Agresat de organ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Agresat de organ...

Buna ziua , am nevoie de un sfat de la voi care sunteti in pas cu legea, va rog sa imi spune-ti unde mai exact ma duc sa fac plangere? Am fost incatusat din parerea ca sunt cel mai mare infractor dar am 70 de kile fleasca si cu televizor ,se trimite 6 politisti la gazda unde stau, bun eu fiind foarte beat ..mam zbatut...vu toate ca au apucat sa imi puna catusile am lovit cu politai din greseala si cu toate astea au inceput sa ma bruscheze..am numai semne pe fata si piept ..am fost tinut cu piciorul pe cap pe asfalt a vazut tot blocul si tot cartierul ....in loc dupa ce mau luat cu catusile sa ma duca la sectie ..ei sau mai si distrat pe seama mea...va rog dati mi un sfat chiar daca nu prea merit...in fine si incostien vreau sa spun si ce mia zis si vecinii sau comportat ca cel mai mare infractor ba chiar am dureri mari de splina si imi amorteste mana stanga si degetul de la mana clar sa mai zis ca la cat am dat la rate ca mai nou ma tinut si la cusca si legat toata ziua.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Se imobilizeaza persoana.
Imobilizarea unei persoane se poate face si cu forta.

Eu lucrez pe asa ceva printre altele.
Legile sunt multe si scopul meu nu e sa indic legi pe forum ci numai atunci cand ma judec...

Cautati si veti gasi.
Ar fi bine sa credeti ce spun eu...ca stiu cu mult mai bine decat dvs. si legea si ceea ce se intampla in Romania...

practic nu este nici o lege care sa dea dreptul la cineva sa foloseasca violenta atata timp cat in replica dumneavoastra nu apare nici una . .

daca sunt atat de multe legi cum spuneti si dumneavoastra expert , asa cum pare ca sunteti , probabil o referire la una din ele nu ar fi o problema .

referitor la calcatul pe gat si la faptul ca omul a suferit si sufera niste traume , atat pshihice cat si fizice , banuiesc ca isi merita soarta , conform replicii dumneavoastra si tortura in public si batjocorirea omulu dupa imobilizare e o normalitate .

rolul dumneavoastra este de aparator sau de acuzator ?

puteti sa enumerati din descrierea inculpatului cate legi si ce drepturi iau incalcat politistii ?

ce drepturi avea la momentul respectiv ?

ce spuneti dumneavoastra sa va cred eu si cei care citesc , trebuie sa fie fondat , altfel .......nu prea intelegem asa doar ca ziceti dumneavoastra in calitate de expert .

florin anghel, utilizator
Rolul meu este de aparator sau de acuzator in functie de persoana pe care o apar, in functie de client.
Aici sunt doar un obsevator independent...

V-am explicat clar ca pentru imobilizare se poate folosi forta.

Nu am zis ca o persoana trebuie calcata pe gat.

Pentru a se stabili un raport juridic dedus unei judecati trebuie avute in vedere toate elementele de fapt si de drept.
Ca sa stabilesti ce legi s-au incalcat iti trebuie exact toate elementele dupa o discutie cu clientul.
Nici macar nu stim daca interventia initiala a politiei a fost legitima pentru imobilizare si de unde s-a ajuns la agresiuni.Daca persoana agresata a creat scandal public politia avea dreptul de a interveni pentru a inlatura pericolul public de la acel moment.
Politia isi incalca obligatiile daca nu intervenea sa inlature pericolul pentru ordinea publica.

Am recomandat sa mearga sa ceara lamuriri la comandant
Este un sfat de mare valoare pentru ca doar asa ar putea intelege si pozitia politiei.
Daca a agresat politisti poate raspunde pentru ultraj si politistii pot scapa de orice raspundere penala.
Daca au actionat in forta e clar ca a existat ceva...
Acel ,,ceva" este esenta si are 2 fatete...

Sau dvs. credeti ca oamenii merg pe strada linistiti si politia ii ia la bataie doar pentru ca ei sunt politisti...

E adevarat ca politia poate legitima fara drept efectiv o persoana si in mod abuziv dar ca sa se ajunga la agresiuni de acest fel, mie imi rezulta ca s-a intamplat ceva anterior care a determinat aceasta miscare de forte.

Cunosc cazuri in care a fost mare scandal dar nu au fost probleme...si nimeni nu a fost agresat...pentru ca persoana a mers la sectie si apoi a fost lasata sa plece.Sunt cazuri si cazuri si dvs. nu cunoasteti cazuistica...

destul de superficial domnule avocat

care legea sau articolul in care este invocata forta ca masura de retinere , ne puteti face o trimitere sa vedem cum descrie si in ce imprejurari aceasta masura poate fi aplicata ?

E adevarat ca politia poate legitima fara drept efectiv o persoana si in mod abuziv

care este acea lege ?
florin anghel, utilizator
Iarăși face confuzie majora.Letitimarea abuziva este interzisa din punctul meu de vedere.Luati doar o propoziție dintr-o fraza dand dovada de rea-credință.
Legitimarea este una și folosirea forței este alta.
Dacă persoana este data în urmărire se poate face si uz de arma dacă fuge.
Legea nu da dreptul la săvârșirea de infracțiuni.

Dvs. sunteți de părere ca infracționalitatea este ceva normal și infractorii au mai multe drepturi decât cetățenii onesti.
Este ceva ce în România a căpătat mare amploare...ca mentalitate și observ ca sunteți adeptul acestei mentalități care a dus la atingerea interesului național.

În România politia este mult mai blândă decât în orice alta tara din Europa.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
mai ales ca acest cetatean se afla intro stare avansata de ebrietate , ceea ce rezulta ca acei nemernici de politisti au abuzat un om cu handicap .

Hai lasa-ma! Pai hai sa ne imbatam cu totii si sa nu ne mai trezim din betie ca traim din pensie de handicap.
Daca vorbiti serios este destul de trist.
Tot respectul pentru domnul avocat,pentru rabdarea si tactul de care da dovada.