Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cand esti singur
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cand esti singur

Sunt in urmatoarea situatie am 61 de 2ani fac tratament cu citostatice, sunt singurul copil al parintilor mei. mama desi ii este greu (o inteleg )s-a urcat in pat si refuza orice comunicare cu mine si tatal meu, ,refuza mancarea am sunat la 112 dar fiind constienta si cu semnele vitale normale nu au internat-o., a revenit o d-na asistenta si din nou glicemia, tensiunea au fost bune.
Eu merg zilnic 4km.de 2ori /zi pentru a da mancare, medicamente tatalui meu ..La caminul de batrani nu vor insa nici pensiile nu le permite..Pensiile lor sunt mici (1000 si 1300lei).Tata este semidependent ( nu vrea nici macar un tacam sa ia din dulap pentru al pune pe masa)
Desi am incercat sa aduc pe cineva macar pentru a merge dimineata , nu am gasit.Ce pot sa fac in aceasta situatie.?Starea mea de sanatate se deterioreaza ,am fost nevoita sa imi aman anumite controale.pentru ca nu am in grija cui sa- las. Multumesc
Incercati sa va adresati in scris serviciului de asistenta sociala din cadrul primariei din localitatea de domiciliu,catre fundatii sau asociatii non profit care au ca obiect de activitate ingrijirea batranilor a cazurilor sociale.Daca locuiti in Bucuresti sau intr-un oras mai mare sigur o sa gasiti ajutor.
Apelati la Directia de asistenta sociala din primarie sa va acorde ajutor si sa va indrume.
Exista si ONG-uri care se ocupa voluntar cu asistenta persoanelor varstnice.
Multumesc, in orasul nostru mic de provincie nu exista ONG-uri care se ocupa voluntar cu asistenta persoanelor varstnice, sau cu plata

Orasul este mic, sunt 3firme care asigura asistenta medicala insa nu au servicii si de ingrijire personala.Asigura tratamente, gimnastica medicala.Am incercat sa fac un contract ca sa asigure servirea mesei dimineata si sa ii dea medicatia (mancarea fiind pregatita de mine) ,cand vin pentru monitorizarea glicemiei si a tensiunii insa nu le permite protocolul.Taxa /zi este de 50lei iar eu daca faceau acest serviciu ar fi fost foarte bine.In consecinta nu stiu ce sa fac .Cu respect
gi-jane2, moderator
Puteti sa va adresati si catre bisericile din orasul respectiv ,exista asezaminte sociale ale diverselor culte religioase ,dar cred ca puteti sa cautati si o persoana care contra cost sa va ajute la ingrijirea parintilor,asistenta medicala pensionara etc
Am inteles , sunt in cautare si va multumesc inca odata.