avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 311
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 311

Cine are obligativitatea depunerii declaratiei 311?
Eu lucrez cu un furnizor care are codul de tva anulat conform art. 316 si va intreb daca trebuie sa depun si eu declaratia 311?
Va multumesc!
Ultima modificare: Luni, 27 Martie 2017
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 16:53, 29 Martie 2017
Declaratia 311 se depune de către persoanele impozabile al căror cod de înregistrare în scopuri de taxă pe valoarea adăugată a fost anulat conform art. 316 alin. (11) lit. a) - e), lit. g) sau lit. h) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal (OPANAF 795/2016). Deci furnizorul o va depune eventual.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate neplatitoare de tva - declaratia 307 sau 311? vdeny vdeny Buna ziua, In aprilie 2017 am cerut renuntarea TVA. In mai 2017 (pentru aprilie) am depus declaratia 300 cu toate facturile pe care le-am avut pana la data ... (vezi toată discuția)
Anulare inregistrare in scopuri de tva Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana Buna seara, In cazul in care este anulata inregistrarea in scopuri de tva in data de 1.02.2014 iar firma are ca perioada fiscala trimestrul, pentru primul ... (vezi toată discuția)
Cod tva retras - facturare fara tva ?? andreeam2 andreeam2 Buna seara, am nevoie de un pic de ajutor. Daca pe 01.03.2022 pierd codul tva pentru nedepunere declaratii la timp, am urmatoarele situatii: 1. ce ... (vezi toată discuția)