Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... isr
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

isr

buna seara! am inteles ca s-a marit indicatorul social de referinţă ...sotul meu beneficiaza de stimulentul de insertie. se va mari aceasta suma(500lei)?
am inteles gresit...se pare ca se mareste doar pt pers cu handicap. scuzati
Indicatorul social de referinta nu s-a marit (500 lei) . Are , in prezent, aceeasi valoare pentru toate indemnizatiile care se calculeaza in functie de aceasta valoare.

Incepând cu data de 1 ianuarie 2015, nivelul prestaţiilor sociale prevăzute la articolul 58 alineatul (4) din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap va fi actualizat, potrivit HG nr. 989/2014 privind actualizarea cuantumului prestaţiilor sociale prevăzute la art. 58 alin. (4) din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.

Astfel, nivelul prestațiilor sociale pentru persoanele cu handicap va fi următorul, de la 01.01.2015 :
- indemnizaţia lunară:
234 lei, pentru adultul cu handicap grav,
193 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;

- bugetul personal complementar lunar:
106 lei, pentru adultul cu handicap grav;
79 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
39 lei, pentru adultul cu handicap mediu.