Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatia muncii

Care sunt urmarile in urma refuzului de a semna fisa postului.(se ameninta muncitorii de catre ing.sef cu desfacerea contractului de munca in cazul in care nu vor semna F.P) in fisa postului sunt prinse la sectiunea conditii de munca urmatoarele citez: se incadreaza in conditii normale de munca ,conform Legii nr.263/2010. De aici refuzul de a semna fisa postului,deoarece conditiile de munca nu se incadreaza in conditii normale de munca.
Multumesc anticipat si astept raspuns
Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
.....

Salariatul poate refuza semnarea fisei postului in conditiile in care constata ca atributiile cuprinse in aceasta nu sunt in legatura cu postul ocupat ... daca doreste el poate semna sub rezerva legalitatii o astfel de fisa a postului.

Refuzul salariatului de a semna fisa postului constituie o abatere disciplinara, dar nu una suficienta pentru a se dispune în temeiul sau masura disciplinara a desfacerii contractului de munca.