avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Durata muncii la un C.I.M.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Durata muncii la un C.I.M.

Am studiat Cudul Muncii si nu am putut sa deslusesc daca este obligatoriu ca unui angajajat cu C.I.M. timp partial de munca sa consemnez la Durata muncii numarul de ore / zi cat presteaza pentru acea munca la care a fost angajat sau pot sa trec mai multe ore ?
1. Adica lucreaza 2 zile pe saptamana cate 2 ore si pot trece 6 ore / zi respectiv 20 ore / saptamana ?
2. Daca acelasi salariat mai are un C.I.M tot la acelasi angajator pe alta functie si lucreaza 2 zile pe luna , pot sa trec la durata muncii 2 ore / zi respectiv 10 ore / saptamana ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:08, 5 Aprilie 2017
Bună ziua.

Puteți trece orice normă, raportată la zi sau săptămână, conform OMMFS 1616/2011.

Dacă el lucrează 16 ore pe lună, le puteți trece așa, cu specificarea programului inegal.
@ eugarizan

1. 2 zile pe saptamana cate 2 ore = 10 ore/sapt

6 ore/zi = 30 ore/sapt

20 ore/sapt = 4 ore/zi

Care este durata timpului de munca exacta ?

2. Daca lucreaza 2 zile /luna , care este durata timpului de munca pe zi ?
Multumesc Domnule Consilier juridic , am sa va raspund :
1. in primul contract la durata muncii = 6 ore / zi ......30 ore / saptamana , asa scrie in contract .
2 In al doilea contract , durata muncii = 2 ore / zi .......10 ore / saptamana , tot asa scrie in contract .
Asa cum am mentionat munca pe care o presteaza la primul contract este de casier si are program de 2 ore / zi de 2 zile / saptamana , in total = 4 ore / saptamana .
In contractul celalalt preseaza munca de cititor apometre unde citeste in ultimele 2 zile din luna .
Imi cer scuze ,am dorit sa scriu presteaza in loc de preseaza , se mai intampla .
eugarizan a scris:

....
1. in primul contract la durata muncii = 6 ore / zi ......30 ore / saptamana , asa scrie in contract .
2 In al doilea contract , durata muncii = 2 ore / zi .......10 ore / saptamana , tot asa scrie in contract .
Asa cum am mentionat munca pe care o presteaza la primul contract este de casier si are program de 2 ore / zi de 2 zile / saptamana , in total = 4 ore / saptamana .
....



Este corect ceea ce este mentionat in c.i.m.

Sa inteleg ca are mentionata in c.i.m. durata de timp de munca mai mare , decat munceste in realitate?

Alte discuții în legătură

Codul muncii eugarizan eugarizan Este prevazut in codul muncii faptul ca daca un angajat cu c.i.m. de 8 ore si lucreaza sambata , are dreptul la 2 zile libere ? sa fim intelesi ,nu ... (vezi toată discuția)
Cim dali_c dali_c Buna ziua, Patronul vrea sa angajeze o persoana care sa lucreze in prima sapt. luni, miercuri, vineri, a doua, marti, joi,sambata, si tot asa, cu un salariu ... (vezi toată discuția)
Contract munca administrator bloc Mercedes250 Mercedes250 Buna ! Doresc sa preiau o asociatie de locatari ,sunt deja angajata cu contract de munca. Ce variante am pt a fi angajata ca administrator? Mai exista ... (vezi toată discuția)