Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Proces Penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Proces Penal

As dori sa stiu cum poate fi interpretata situatia in care parchetul, desi specifica existenta unor indicii rezonabile privind savarsirea unor infractiuni de catre mai multe persoane, dispune neinceperea actiunii penale fata de acele persoane deoarece constata ca este adusa o atingere redusa valorilor sociale. Cu ce calitate (penala) raman persoanele in sarcina carora s-a pus in evidenta savarsirea faptelor penale ?
costel58, utilizator
Este vorba de renuntare la urmarire penala. Prin renuntarea la urmarirea penala se stinge actiune penala, se termina procesul, nu mai au nicio calitate.
Inteleg ca raman(definitiv) faptuitori pentru ca faptele penale li s-au pus deja in sarcina.
costel58, utilizator
Nu raman nimic, procesul penal se termina, nici in cazier nu apare nimic.