Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident

Buna ziua ,

Circulam pe un drum judetean cu cate o banda pe sens iar in fata mea la aproximativ 100-150 de metri se afla un alt autoturism care in timpul deplasarii a iesit pe contrasens ( depasind total axul drumului ) si in momentul in care am ajuns in dreptul lui a virat dreapta pentru a intra in curte . Mentionez ca masina din fata mea am lovit-o in roata dreapta spate iar masina mea far stanga fata.

Eu zic ca vina nu imi apartine ( fiecare cu dreptatea lui ) deoarece eu mi-am continuat drumul in banda mea, dar astept si parerile voastre si daca aveti argumente cu articole din legea rutiera ar fi perfect.

Mentionez ca impactul s-a produs in stanga axului drumului pentru ca eu am franat si incercat sa evit coliziunea prinin partea stanga.

Multumesc,
Ce puteti invoca in apararea dvs. din HG 1391/2006, trebuie sa demonstrati:

Art.114 (5) Luminile de avarie se folosesc în următoarele situaţii:
a) când vehiculul este imobilizat involuntar pe partea carosabilă;
b) când vehiculul se deplasează foarte lent şi/sau constituie el însuşi un pericol pentru
ceilalţi participanţi la trafic;

Art. 116. – (1) Conducătorii de vehicule sunt obligaţi să semnalizeze schimbarea
direcţiei de deplasare, depăşirea, oprirea şi punerea în mişcare.
(2) Intenţia conducătorilor de autovehicule, tramvaie sau mopede de a schimba direcţia
de mers, de a ieşi dintr-un rând de vehicule staţionate sau de a intra într-un asemenea rând,
de a trece pe o altă bandă de circulaţie sau de a vira spre dreapta ori spre stânga ori care
urmează să efectueze întoarcere, depăşire sau oprire se semnalizează prin punerea în
funcţiune a luminilor indicatoare de direcţie cu cel puţin 50 m în localităţi şi 100 m în afara
localităţilor, înainte începerea efectuării manevrelor.
(3) Reducerea vitezei de deplasare sau oprirea autovehiculelor, tramvaielor sau
mopedelor pe partea carosabilă se semnalizează cu lumina roşie din spate.