avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident

Buna ziua ,

Circulam pe un drum judetean cu cate o banda pe sens iar in fata mea la aproximativ 100-150 de metri se afla un alt autoturism care in timpul deplasarii a iesit pe contrasens ( depasind total axul drumului ) si in momentul in care am ajuns in dreptul lui a virat dreapta pentru a intra in curte . Mentionez ca masina din fata mea am lovit-o in roata dreapta spate iar masina mea far stanga fata.

Eu zic ca vina nu imi apartine ( fiecare cu dreptatea lui ) deoarece eu mi-am continuat drumul in banda mea, dar astept si parerile voastre si daca aveti argumente cu articole din legea rutiera ar fi perfect.

Mentionez ca impactul s-a produs in stanga axului drumului pentru ca eu am franat si incercat sa evit coliziunea prinin partea stanga.

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 14:38, 5 Aprilie 2017
Ce puteti invoca in apararea dvs. din HG 1391/2006, trebuie sa demonstrati:

Art.114 (5) Luminile de avarie se folosesc în următoarele situaţii:
a) când vehiculul este imobilizat involuntar pe partea carosabilă;
b) când vehiculul se deplasează foarte lent şi/sau constituie el însuşi un pericol pentru
ceilalţi participanţi la trafic;

Art. 116. – (1) Conducătorii de vehicule sunt obligaţi să semnalizeze schimbarea
direcţiei de deplasare, depăşirea, oprirea şi punerea în mişcare.
(2) Intenţia conducătorilor de autovehicule, tramvaie sau mopede de a schimba direcţia
de mers, de a ieşi dintr-un rând de vehicule staţionate sau de a intra într-un asemenea rând,
de a trece pe o altă bandă de circulaţie sau de a vira spre dreapta ori spre stânga ori care
urmează să efectueze întoarcere, depăşire sau oprire se semnalizează prin punerea în
funcţiune a luminilor indicatoare de direcţie cu cel puţin 50 m în localităţi şi 100 m în afara
localităţilor, înainte începerea efectuării manevrelor.
(3) Reducerea vitezei de deplasare sau oprirea autovehiculelor, tramvaielor sau
mopedelor pe partea carosabilă se semnalizează cu lumina roşie din spate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Semnalizarea inainte de intrarea in sens giratoriu MARIUS70 MARIUS70 Este obligatorie semnalizarea inainte de intrarea intr-un sens giratoriu. ?Eu stiu ca se semnalizeaza numai la iesirea din sens? p.s. Va rog precizati sursa ... (vezi toată discuția)
Accident auto, stabilire vinovat Chrysk2 Chrysk2 Buna ziua , nu stiu exact ce sa fac , azi am discutat cu un avocat maine vom merge sa facem acte si apoi vom merge sa vedem dosarul. Ok , deci... Am avut un ... (vezi toată discuția)
Trebuie semnalizata o curba (viraj) de 90 grd.? ContSters262329 ContSters262329 Sunt pe un drum cu prioritate, care vireaza stans la stanga (90 grd.) si ma intersectez din fata si din dreapta cu drumuri fara prioritate. sunt obligat sa ... (vezi toată discuția)