avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 450 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit si CASS din venitul pe chirie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit si CASS din venitul pe chirie

Buna ziua.

Vrem sa dam cu chirie un apartament in Bucuresti.
Impozitul pe venitul din chirie cat si CASS
- cine mi le stabileste - circa financiara de sector sau ANAF?
- putem fi instiintati lunar cat avem de plata pe e-mail sau pe Ghiseul.ro sau
- vine acasa prin posta instiintare lunara de plata impozit si CASS?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ioan Blaga , Contabil 00:00, 10 Aprilie 2017
In termen de 30 de zile de la incheierea contractului de inchiriere trebuie sa il inregistrati la ANAF. In baza declaratiei depuse se emite decizia de impunere anticipata pentru plata impozitului si a contributiei la sanatate, avand ca baza de calcul 60% din valoarea chiriei (se acorda o deducere de 40% cheltuieli forfetare).

Decizia de impunere se comunica prin posta sau direct la ghiseu, platile trebuind a fi efectuate trimestrial pana la data de 25 a ultimei luni din trimestru.
Nu veti primi nicio alta instiintare, eventual somatie de plata daca nu respectati scadentele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass pentru chirie modimpex modimpex Buna ziua! Am o intrebare: mama are un contract de inchiriere cu o firma - pentru un atelier de tamplarie; este pensionara si primeste si chirie de la firma ... (vezi toată discuția)
Plati partiale prin internet catre trezorerie DianaGherea DianaGherea Sunt PFA sistem real. As vrea sa fac plati partiale anticipate, prin internet banking, pentru CAS si CASS catre conturile de trezorerie ANAF. Adica, in ... (vezi toată discuția)
Calendar cu taxe - pfa BogdanEnache BogdanEnache Buna ziua! Am inteles ca dupa infiintarea unui PFA si depunerea declaratiei 220 va urma sa primesc prin posta de la ANAF o lista cu perioadele trimestriale in ... (vezi toată discuția)