Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit si CASS din venitul pe chirie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit si CASS din venitul pe chirie

Buna ziua.

Vrem sa dam cu chirie un apartament in Bucuresti.
Impozitul pe venitul din chirie cat si CASS
- cine mi le stabileste - circa financiara de sector sau ANAF?
- putem fi instiintati lunar cat avem de plata pe e-mail sau pe Ghiseul.ro sau
- vine acasa prin posta instiintare lunara de plata impozit si CASS?

Va multumesc.
In termen de 30 de zile de la incheierea contractului de inchiriere trebuie sa il inregistrati la ANAF. In baza declaratiei depuse se emite decizia de impunere anticipata pentru plata impozitului si a contributiei la sanatate, avand ca baza de calcul 60% din valoarea chiriei (se acorda o deducere de 40% cheltuieli forfetare).

Decizia de impunere se comunica prin posta sau direct la ghiseu, platile trebuind a fi efectuate trimestrial pana la data de 25 a ultimei luni din trimestru.
Nu veti primi nicio alta instiintare, eventual somatie de plata daca nu respectati scadentele.