Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Calendar cu taxe - PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Calendar cu taxe - PFA

Buna ziua!
Am inteles ca dupa infiintarea unui PFA si depunerea declaratiei 220 va urma sa primesc prin posta de la ANAF o lista cu perioadele trimestriale in care va trebui sa platesc impozitul pe venit si cass. As dori sa stiu daca acest lucru este adevarat sau voi fi nevoit sa merg pana la ANAF sa aflu aceste informatii?
Va multumesc!
Da, veti primi acasa decizia respectiva dar e bine sa mergeti si la ei sa cereti o copie dupa ea daca cumva, din diferite motive, nu ajunge la dumneavoastra in timp util.
Termenul de plata la impozitul pe venit si contributiile sociale este 25 a ultimei luni din fiecare trimestru in afara de ultimul trimestru din fiecare an in care ultima data de plata este ceva mai devreme si se stabileste in fiecare an.