Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul stagiu total de cotizare.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul stagiu total de cotizare.

Buna ziua.
Prin decizie(cod N 10) se admite cererea la vârsta de 58 ani .
Reducerea vârstei standard de pensionare 7 ani,6 luni.
Stagiu total de cotizare 35 ani,1 luna 2 zile.
În anexa,stagiul total de cotizare realizat se compune din:
Condiții normale 11 ani,2 luni,1 zi.
Condiții speciale 3 ani,9 luni,9 zile.
Gr.1 11 ani,8 luni,7 zile.
Stagiu aferent grupelor 7 ani 0 luni.Corect?
Perioade asimilate 1an,4 luni ,28 zile
Afecteazâ nr.de puncte un eventual calcul gresit al stagiului total decotizare?
Se merita de fâcut contestație?
Vă salut.
Stagiu total de cotizare 34 ani,5 luni,0 zile.
Conditii normale 10 ani,5luni,29 zile.
Conditii speciale 3 ani,9luni,9 zile.
Gr.1 11 ani 8 luni 7 zile.
Stagiu aferent 7 ani,0 zile.
Perioade asimilate 1 ani,4 luni,28 zile.
Am lucrat aproximativ 3 luni.
Am cumparat cu Lg.186/2016 7luni.
Cu mulțumiri pt.înțelegere și rabdare.

In final eu am ajuns la concluzia ca totul este in regula.

Legea 155/2015:

Art. 158. -

(2) Perioadele de vechime în muncă realizate în grupa I de muncă până la data de 1 aprilie 2001 în activitățile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt încadrate în condiții speciale, constituie stagii de cotizare în condiții speciale, în vederea reducerii vârstelor standard de pensionare.

In concluzie:
Grupa I si conditii speciale se aduna doar in vederea reducerii varstei, nu si in vederea acordarii stagiului aferent.
Nu exista o astfel de prevedere legala.

Asadar stagiul aferent este:
5 ani si 6 luni pentru grupa I
1 an si 6 luni pentru conditii speciale
Total = 7 ani