Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de risc maternal

Bună ziua, sunt în concediu maternal de 1 an si 10 luni , sunt însărcinată din nou însă doctorul mi a spus ca o sa mi dea risc de sarcina . Întrebarea mea este următoarea: În iunie ies din concediu de maternitate, dacă eu depun concediu de risc maternal , după terminarea acestuia voi beneficia din nou de concediul de maternitate încă 2 ani pentru următorul copil? Va mulțumesc.
Buna ziua, Veti beneficia de indemnizatie si concediu de crestere si ingrijire copil pentru cel de al 2 lea copil.
După terminarea concediului de risc maternal voi intra imediat în prenatal și apoi în concediu de risc maternal? Fără sa ma duc nici o zi la munca? Va mulțumesc
Exact. Perioada de concediu medical este perioada de stagiu asimilat.